W dzisiejszych czasach podstawą do uzyskiwania wysokich dochodów jest pomysł na sposób zarobkowania. Można iść do pracy na etacie, można też założyć własną działalność. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie samodzielnego biznesu. Nie jest to aż tak trudne, jakim może się wydawać, bo wiele instytucji oferuje pieniądze na start. Trzeba jednak mieć pomysł i plan, by działalność szybko zaczęła przynosić konkretne zyski. Może to być nawet coś bardzo elementarnego, choćby sprzątanie.
Czy opłaca się założyć firmę sprzątającą?
Czy opłaca się założyć firmę sprzątającą? Dochód ze sprzątania może być duży? Odpowiedź na te pytania jest jak najbardziej pozytywna. Na usługi tego typu firm popyt jest zawsze i wszędzie, chociaż istnieje duża konkurencja. Żeby się wybić, należy zainwestować w dobrej jakości wyposażenie i nie bać się ciężkiej pracy. Zlecenia bywają różne, raz dotyczą ścierania kurzu w pięknej posesji, innym razem należy uporządkować cały duży budynek wraz z działką. Zdarzają się też różni klienci, czasami hojni, innym razem zainteresowani oszczędnością, nie zyskiem pracownika.
Jak zacząć? Jedną z kluczowych kwestii jest zdecydowanie się albo na samodzielną pracę, albo na zatrudnienie pracowników. Samemu nie ma się aż takich możliwości, jak w grupie, ciężko bowiem oczekiwać od jednej osoby, że poradzi sobie ze sprzątaniem dużego obiektu w krótkim czasie. Pracownikom trzeba jednak płacić, więc należy od razu zakładać dużo większe zyski. Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami zależy od specyfiki rynku. Widząc, że szykuje się sporo obszernych zleceń, warto pomyśleć nad założeniem działalności ze wspólnikami. Dodatkowe miejsca pracy to zawsze plus, zwłaszcza jeśli nie da się narzekać na brak zajęcia.
Jak wygrać z konkurencją?
Z uwagi na konkurencję, warto od samego początku konsekwentnie budować markę. Wysoka jakość realizacji zleceń to nie tylko korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu, choć i taki się przyda. Dużo ważniejsza jest staranność i dokładność pracy. Zdarza się często, że sprzątający robią to byle jak, pozostawiają po sobie większy bałagan niż zastali, licząc wyłącznie na szybki zysk. Takie podejście nie procentuje, owszem, kilka razy można w ten sposób „nabrać” klienta, ale w dzisiejszych czasach większość niezadowolonych zareaguje publikacją niekorzystnej opinii w internecie. Bez pozytywnych referencji może być ciężko znaleźć kolejnych zleceniodawców lub będzie można liczyć wyłącznie na niskie stawki, trudne zlecenia, brak jakichkolwiek możliwości rozwoju. Działalność szybko stanie się nieopłacalna. Dlatego warto postawić na systematyczną i dokładną pracę, która szybko pomoże wyrobić rangę najbardziej rzetelnej firmy w regionie. Ponieważ zaniedbania w jakości często wynikają z braku czasu, trzeba rozsądnie przyjmować zlecenia i na każde poświęcić tyle godzin lub dni, ile wymaga.