Biznes

Jak często przeprowadzać szkolenia BHP?

Jak często przeprowadzać szkolenia BHP?

Jak wynika z obowiązującego w Polsce prawa, pracodawcy mają obowiązek organizować dla swoich pracowników szkolenia BHP. Dzięki temu są oni w stanie wykonywać swoje obowiązki służbowe z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny. Jak często należy przeprowadzać szkolenia BHP? Jakie wyróżniamy ich rodzaje? Sprawdź!

Słów kilka o szkoleniach BHP

Szkolenia z dziedziny BHP dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Mowa tu o szkoleniach wstępnych, które odbywa nowozatrudniony pracownik. Obejmują m.in. instruktaż ogólny i stanowiskowy. Drugim rodzajem są szkolenia okresowe, które powinny odbywać się regularnie. Jeśli pracodawca nie będzie ich organizować, będzie musiał liczyć się z konsekwencjami natury prawnej.

Warto wiedzieć, że szkolenia okresowe nie muszą odbywać się stacjonarnie. Internetowa forma pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Okresowe szkolenia BHP — jak często je przeprowadzać?

Okresowe szkolenia BHP mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. W zależności od stanowiska, pierwsze tego typu szkolenie powinno być przeprowadzone w ciągu 6 lub 12 miesięcy od zatrudnienia. W przypadku kierowników, czy brygadzistów, jest to 6 miesięcy. Z kolei w przypadku pracowników służby BHP czy pracowników administracyjno-biurowych — 12 miesięcy.

Częstotliwość przeprowadzania kolejnych szkoleń okresowych również jest uzależniona od stanowiska. Oto przykładowe zawody i częstotliwość odbywania kursów:

  • pracownicy zatrudnieni na stanowiskach roboczych, na których występuje duże zagrożenie dla bezpieczeństwa i/lub zdrowia — raz na rok,
  • pracownicy zatrudnieni na stanowiskach roboczych — raz na 3 lata,
  • kierownicy, brygadziści oraz inne osoby kierujące pracownikami — raz na 5 lat,
  • pracownicy służb BHP — raz na 5 lat,
  • pracownicy inżynieryjno-techniczni, projektanci czy konstruktorzy maszyn — raz na 5 lat,
  • pracownicy narażeni na szkodliwe czy uciążliwe czynniki — raz na 5 lat,
  • pracownicy administracyjno-biurowi — raz na 6 lat.

Jeśli interesuje Cię szeroko pojęta tematyka praw i obowiązków pracodawcy i pracowników, zerknij tutaj: https://www.ca-staff.eu/en/.

Udostępnij