Oszczędzanie i inwestycje

Jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznie?

Jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznie?

Oszczędzać powinien każdy, jednak wielu z nas uważa, że nie ma z czego odłożyć pieniędzy. Spora część społeczeństwa nie ma żadnych zapasowych środków, a w razie nagłego wydatku ratuje się pożyczką. W ten sposób łatwo można wpaść w spiralę zadłużenia. W jaki sposób zatem gospodarować domowym budżetem, aby co miesiąc oszczędzić część pieniędzy? jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznie?

Jak ograniczyć wydatki?

jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznieNajważniejszym krokiem będzie przyjrzenie się naszym wydatkom. Często wydajemy bez zastanowienia niewielkie kwoty na drobne przyjemności, jednak w skali miesiąca może uzbierać się pokaźna suma. Przydatnym narzędziem będzie aplikacja w telefonie lub arkusz w exelu, w którym spisywać będziemy codziennie wydatki. Największą częścią stałych wydatków są te na mieszkanie, rachunki i jedzenie. Aby zaoszczędzić na rachunkach możemy wymienić żarówki na energooszczędne, zmienić taryfę dostawcy prądu czy negocjować z operatorem komórkowym. W ten sposób w naszym portfelu może zostać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w skali miesiąca. Lwią część dochodów pochłaniają wydatki na zakupy spożywcze. Jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznie?

jak oszczędzić na jedzeniu 1000 zł miesięcznie?

Najważniejsze jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem. W ten sposób możemy wykorzystać całą zakupioną żywność bez marnowania jej. Chodzenie do sklepu z przygotowaną listą zakupów sprawi, że nie kupimy niepotrzebnych produktów, z których część zostanie wyrzucona. Powinniśmy również przygotowywać posiłki do pracy i szkoły samodzielnie. W ten sposób nie tylko unikniemy wydawania dużych pieniędzy na stołowanie się na mieście, zyska też nasze zdrowie. Często zdarza się pod wpływem głodu impulsywnie sięgamy po niezdrowe i szybkie przekąski. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zakup dzbanka filtrującego wodę. Ograniczymy w ten sposób zakup wody w plastikowych butelkach. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne ale rownież ekologiczne, dzięki zmniejszeniu ilości produkowanych śmieci.

Ogranicz spożycie mięsa

Aby zmniejszyć miesięczne wydatki na jedzenie warto również ograniczyć posiłki mięsne. Sezonowe owoce i warzywa są tanie, a można z nich przyrządzić sycące potrawy. Warto przygotować z nich przetwory lub zamrozić na kolejne tygodnie. Unikajmy również gotowych produktów, które nie tylko są droższe ale i mniej smaczne. Warto przyglądać się ofertom okolicznych sklepów i korzystać z promocji. Produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia możemy kupić w większej ilości i w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości.
Sposobów na znalezienie oszczędności jest wiele. Wymaga to trochę czasu i wysiłku aby było skuteczne, jednak satysfakcja z rosnących funduszy będzie ogromna. Nie zapominajmy również, że oprócz oszczędzania warto zwiększyć swoje przychody. Może warto zapytać o podwyżkę lub znaleźć dodatkowe zajęcie?

Udostępnij