Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Obróbka blachy – jakie urządzenia do tego służą?

29 października 2020

Urządzenia do obróbki blachy mają różne przeznaczenie. Warto jednak najpierw powiedzieć o tym, czym jest sama blacha. To wyrób hutniczy, który otrzymuje się z przetopienia metali. Blachę formuje się przez walcowanie. Tym właśnie zabiegiem otrzymuje się jej odpowiednią grubość. Blacha ma kształt prostokąta. W zależności od przeznaczenia, dostosowuje się jej grubość, wielkość oraz strukturę. Aby blacha była stworzona w odpowiedni sposób do projektu, musi zostać obrobiona przez odpowiednie maszyny. Konstruktorzy i projektanci pracujący przy tym działaniu korzystają z różnych urządzeń. Jakie są to maszyny?

Walcarki

Walcarki pełnią ważną rolę przy obróbce blach. To one nadają im odpowiednia grubość. Walcarki mogą być ręczne, hydrauliczne lub mechaniczne. Służą one nie tylko do walcowania, ale także do zaginania blachy. Walcarki są wyposażone w walce, tarcze lub rolki. W zależności od tego, jaki typ maszyny wybierzemy, możemy różnie organizować tryb pracy w parku maszyn.

Zaginarki do blachy

Są to stanowiska wykonane ze stali wysokiej jakości. Nadają się do zaginania bardzo dużych arkuszy blachy, ale także do najmniejszych detali. Są więc wielozadaniowe. Zaginarki mogą mieć różne konstrukcje. Sprawdzona i prosta budowa opiera się na żeliwnych, wymiennych segmentach. Można także postawić na segmentową konstrukcję z przeciwciężarem i długimi dźwigniami. Daje nam to większa lekkość w pracy.

Gilotyny

Gilotyny mają za zadanie cięcie blachy po linii prostej. Są to maszyny używane w wielu zakładach przemysłowych, metalurgicznych, budowlanych itp. Obróbka blachy przez profesjonalne gilotyny znanych firm jest prosta i szybka. Warto postawić na pełne stanowiska pracy z jak najszerszym spektrum działania.

Spęczarki i rozpęczarki

Te dwie maszyny są specjalistycznymi narzędziami do obróbki blachy. Służą przede wszystkim do produkcji nadkoli oraz rynien deszczowych. W przeciwieństwie do większości maszyn, które są pełnowymiarowymi stanowiskami pracy, spęczarki i rozpęczarki są mobilne i łatwe w przenoszeniu. Ich gabaryty są niewielkie.

Żłobiarko-rowkarki

Maszyna ta służy do wykonywania żłobień i rowków w blachach. Nie zawsze jest to konieczne lub potrzebne. Najczęściej żłobiarko-rowkarki stosuje się w takich zakładach, jak dekarski, blacharski i ślusarski. Można zakupić maszyny ręczne oraz elektryczne. Te drugie dają nam możliwość dużej kontroli, a co za tym idzie precyzji wykonania. Są również łatwe w obsłudze.

Prasy krawędziowe hydrauliczne

To bardzo uniwersalne maszyny. Służą do obróbki plastycznej metali oraz do uzyskiwania trwałej krzywizny danego przedmiotu. Przy korzystaniu z tych zaawansowanych i dużych maszyn ważne jest, aby było dobrze wykonane i łatwe w obsłudze. Warto sprawdzić wykorzystywane w produkcji części oraz podzespoły.

To wszystkie maszyny, które są niezbędne w zakładach i fabrykach zajmujących się obróbką blachy. Koniecznie zapoznaj się z najlepszymi producentami danych modeli i wyposaż w nie swoją firmę.

Redakcja Binary24

Jesteśmy grupą osób zajmujących się finansami, biznesem i marketingiem. Od lat doradzamy między innymi w kwestiach związanych z inwestycjami, oszczędzaniem i pracą. Na naszym blogu publikujemy ciekawe artykuły i przydatne porady.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

magazyn do wynajęcia w Rawie Mazowieckiej
Co to jest cyfrowa lupa

Co to jest cyfrowa lupa?

29 września 2023

Etui na telefon

Jesteś zainteresowany reklamą?