Marketing

Social Media Marketing na poziomie lokalnym: Jak budować społeczność w okolicy

Social Media Marketing na poziomie lokalnym: Jak budować społeczność w okolicy

Jeśli szukasz sposobu na wzmocnienie swojej swoich działań biznesowych na poziomie lokalnym, to potrzebujesz sprawdzonych strategii działania.  Dziś poznasz kilka sposobów, które pomogą Ci zbudować silne więzi z lokalnymi klientami. Tym razem z pomocą przychodzą Social Media – niezawodne narzędzie w rękach każdego przedsiębiorcy.

Strategia budowania zaangażowanej społeczności 

Jeżeli interesują Cię szersze działania marketingowe i promocyjne dla firmy, koniecznie zajrzyj tutaj: https://pragmago.tech/porada/jak-skutecznie-promowac-firme-na-rynku-lokalnym-w-internecie-i-offline/ . A jeżeli chodzi o Social Media – poniżej składowe strategii, która pozwoli Twojej firmie stać się integralną częścią lokalnego ekosystemu.

 • Określ się i utrzymuj spójny wizerunek. To klucz do budowania rozpoznawalności i zaufania wśród klientów. Treści, grafiki i ton komunikacji powinny być zgodne z wartościami i misją firmy.

 • Bądź autentyczny. Konsumenci, a zwłaszcza młode pokolenie dostrzegają fałsz i niespójności na kilometr. Pokaż siebie przez pryzmat firmy. Mów o wartościach, o genezie firmy. Pokazuj jak działasz i tworzysz. Nie bój się mówić o błędach. To zwiększy Twoją wiarygodność i przyciągnie klientów. Insta Stories pomogą 🙂

 • Wymyślaj lokalne wydarzenia i inicjatywy (związane z Twoją działalnością) i zapraszaj na nie swoją społeczność. Np. popołudnie z kawą, spotkania czytelnicze, jak zrobić pizzę, niedzielne filcowanie. Możliwości promocji jest dużo 🙂

 • Wspominaj też o innych (niekonkurencyjnych) działalnościach lokalnych. Może to obejmować wydarzenia, sukcesy mieszkańców, inicjatywy charytatywne i wiele innych. Budujesz w ten sposób relacje. Działa też prawo wzajemności. Może sąsiad, który prowadzi obok kawiarnie, zareklamuje Twoje dodatki do wystroju wnętrz, czy świece sojowe? Staraj się dostrzegać takie możliwości.

 • Bądź aktywny na kilku platformach. Facebook, Instagram, Tik Tok, Pinterest. Każda z platform ma inne grono odbiorców i daje coraz szersze możliwości działania. Wykorzystuj je maksymalnie. 

 • Twórz treści w różnych formatach. Obecnie króluje video, ale treść jest bardzo ważna. Podejdź poważnie do tworzenia atrakcyjnego, zróżnicowanego contentu. Jeżeli nie czujesz się na siłach to nic. Zleć to profesjonaliście.

 • Jeśli Twoi klienci angażują się w Twoje treści, odwdzięcz się tym samym. Odpowiadaj na komentarze, słuchaj opinii, czy podziękuj za sugestie. To pokazuje, że doceniasz ich zaangażowanie. Zadawaj pytania, wciągaj w konwersacje. Feedback w biznesie jest bezcenny.

 • Organizuj quizy, testy, ankiety. To sprawdzone sposoby na interakcje.

 • Grupy społecznościowe to doskonałe miejsce do bezpośredniej interakcji z lokalną społecznością. Dołącz do otwartych grup związanych z Twoją branżą lub załóż własną zamkniętą grupę, w której będzie można dyskutować na tematy związane z Twoją branżą. Jeżeli twoje treści będą przydatne i interesujące społeczność wokół Ciebie zbuduje się sama 🙂

 • Działaj regularnie. Stwórz plan postów i trzymaj się go. Regularność publikacji to podstawa jeżeli chcesz zdobyć i utrzymać lojalnych obserwatorów/klientów. Częste, cykliczne posty dowodzą, że Twoja firma jest aktywna i zainteresowana życiem lokalnym. 

 • Współpraca z influencerami może być potężnym narzędziem w budowaniu społeczności. Razem można organizować wydarzenia, konkursy lub kampanie, które angażują lokalnych mieszkańców. Współtworzenie treści pozwala na rozszerzenie zasięgu i zainteresowania społeczności lokalnej.

Podążając za tymi wskazówkami, zbudujesz nie tylko społeczność, ale także sprawdzoną markę lokalną. Pamiętaj, że każdy lajk, komentarz i udostępnienie to nie tylko cyfry na ekranie, ale prawdziwe relacje, które kształtują historię Twojego biznesu. Działaj z zaangażowaniem w SoMe a otworzysz drzwi do nowych możliwości, nie tylko dla Twojej firmy, ale także dla społeczności w najbliższej okolicy.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij