Kredyty i pożyczki są obecnie dość powszechną formą wsparcia dla osób które nie dysponują wkładem własnym na zakup określonych towarów bądź usług. Korzysta z nich bardzo wiele osób. Kredytobiorcy najbardziej zwykle obawiają się, że z powodu nieterminowych wpłat mogą przestać być wiarygodni dla banków lub innych instytucji finansowych. Dlatego też starają się terminowo regulować raty, choć nie zawsze się to udaje. Zaciągając jakiekolwiek zobowiązanie warto wiedzieć, czym jest BIK i jakie informacje na temat danego kredytobiorcy się w nim znajdą.
BIK co to?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, w której gromadzone są dane na temat wszelkich zobowiązań zaciągniętych przez kredytobiorców oraz historie spłat poszczególnych zobowiązań. Niestety, jeśli dana osoba ma problem z płatnością i w efekcie powstają zaległości, takie informacje również są przekazywane do BIK i mogą powodować, że w przyszłości nierzetelny kredytobiorca nie będzie mógł liczyć na przyznanie dofinansowania, gdyż banki i firmy pożyczkowe bardzo wnikliwie analizują dane klienta w BIK. Negatywna historia może zatem kredytobiorcę dyskwalifikować.
Jakie zadania realizuje BIK?
Biuro Informacji Kredytowej ma za zadanie monitorowanie i aktualizowanie sytuacji finansowej kredytobiorców pod kątem spłaty zaciągniętych pożyczek i kredytów. Odnotowuje się, zarówno nieterminowe spłaty, jak i pozytywnie zakończone zobowiązania. W BIK mogą zamawiać raporty instytucje finansowe, ale mogą to robić również osoby prywatne, które chcą sprawdzić swoją historię kredytową, gdyż będą się ubiegać w najbliższym czasie o pożyczkę lub kredyt i nie chcą być niemile zaskoczone. Dane w BIK przechowuje się przez okres 5 lat. Dowiedz się więcej na kredyt-hipoteczny24.pl
Co to jest scoring?
Scoring to nic innego jak punktacja, którą przyznaje się klientowi w ocenie jego zdolności kredytowej. Przyznaje się punkty od 1 do 100. Im więcej dana osoba uzyska punktów, tym większe ma szanse na otrzymanie pożyczki lub kredytu. Spłacone terminowo zobowiązania to dodatkowe punkty w scoringu, lecz wszelkie negatywne wpisy w BIK powodują punkty ujemne, więc trzeba się naprawdę pilnować.
Czyszczenie BIK – czy to w ogóle możliwe?
Częstym hasłem, które można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych jest „czyszczenie BIK”. Jednak całkowite usunięcie negatywnych wpisów jest niemożliwe przed upływem 5 lat, chyba że coś zostało dodane przez pomyłkę. Wówczas można ubiegać się o skorygowanie wpisu. Instytucje, które reklamują się, oferując usługi w zakresie czyszczenia BIK, mogą de facto zrobić tylko tyle, ile kredytobiorca jest w stanie wykonać we własnym zakresie, czyli starać się o restrukturyzację zadłużenia, skorygowanie wpisu lub wykreślenie z BIK po upływie ustawowego okresu.