Oszczędzanie i inwestycje

Gdzie szukać części zamiennych do spawarek?

Gdzie szukać części zamiennych do spawarek?

Korzystające z osiągnięć nowoczesnej elektroniki, cieszące się dużą popularnością spawarki inwertorowe to sprzęt prosty w obsłudze i charakteryzujący się dość dużą niezawodnością działania. Mimo wszystko elektroniczne podzespoły i inne elementy tego typu spawarek wciąż mogą się popsuć. Gdzie zatem szukać dedykowanych im części zamiennych, takich jak płytki sterownicze, łączniki krzywkowe, mostki prostownicze czy styczniki?

Co najczęściej się psuje i jak to naprawić?

Najczęstszą przyczyną awarii nowoczesnych spawarek inwertorowych jest ich nadmierne obciążenie, co prowadzi do przegrzania i uszkodzenia delikatnej elektroniki. Efekt nadmiernego nagrzewania się urządzenia może być potęgowany przez pracę w zapylonych pomieszczeniach. Negatywny wpływ na spawarkę może mieć również wilgoć skraplająca się na mostku prostowniczym czy innych układach wewnętrznych urządzenia, gdy korzystamy z niego w niskich temperaturach powietrza – niska temperatura otoczenia i wysoka temperatura we wnętrzu spawarki sprzyjają kondensacji wilgoci, co może doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia elektroniki sterującej urządzeniem. O ile mostki prostownicze czy styczniki są stosunkowo tanie, o tle elektroniczne płytki sterujące już nie – ich cena może zbliżać się do wartość całego urządzenia. Mostki prostownicze do prostownika, urządzenia rozruchowego lub spawarki mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Części od producenta czy zamienniki?

Korzystając z pośrednictwa sklepów lub hurtowni specjalizujących się w sprzedaży wyposażenia spawalniczego, bez większego problemu można zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne do naprawy niemal każdego modelu spawarki inwertorowej. W takich sklepach sprzedawane są zarówno elektroniczne płytki sterownicze, jak i styczniki, radiatory, wentylatory czy mostki prostownicze. Każdy z tego typu podzespołów pasuje do nieco innych modeli urządzeń, w związku z czym naprawa uszkodzonej spawarki wymaga sporej wiedzy technicznej. Oczywiście do naprawy urządzenia można wykorzystać oryginalne części, ale są one zwykle znacznie droższe niż pełniące tę samą funkcję zamienniki. Na szczęście przy każdej tego typu części, na przykład w opisie mostka prostowniczego, zwykle znajduje się informacja o urządzeniach, do jakich taki zamiennik będzie pasował.

Części zamiennych do spawarek możemy szukać w wyspecjalizowanych sklepach zajmujących się sprzedażą wyposażenia spawalniczego, sklepach i hurtowniach części elektrycznych, na aukcjach internetowych oraz w różnego rodzaju warsztatach zajmujących się naprawami tego typu urządzeń. Co warte podkreślenia, ze znalezieniem popularnych części typu mostek prostowniczy czy stycznik w ogóle nie powinno być żadnego problemu.

Udostępnij