Finanse

Rozdzielność majątkowa i jej zalety

Rozdzielność majątkowa i jej zalety

Intercyzą nazywamy potocznie to wszystko, co kryje się pod pojęciem rozdzielności majątkowej. Czy jest ona dobra, czy może jednak zła – każdy pewnie ma już wyrobione zdanie na ten temat. Umowa mająca na celu uregulować i uściślić kwestie majątkowe jest zawierana między partnerami podczas zawarcia związku małżeńskiego. Zakłada ona właśnie rozdzielność majątkową. W dzisiejszym tekście skupimy się wyłącznie na zaletach tego rozwiązania i sprawdzimy, z jakich powodów warto by było samemu się na nie zdecydować.

Rozdzielność majątkowa daje obu partnerom poczucie niezależności i pewnego rodzaju bezpieczeństwa. Bo tak naprawdę nigdy nie da się przewidzieć czynów drugiej osoby, nawet jeśli jest to osoba tak bliska sercu jak mąż czy żona. W życiu bywa różnie. Ludzie, do których niegdyś miało się bezgraniczne zaufanie i za których dosłownie oddałoby się swoje życie, nagle okazują się totalnymi oszustami i niestety – choćby nie wiem jak nie chciało się tego robić – trzeba postawić na nich krzyżyk. W życiu warto być przygotowanym na różne scenariusze. Oczywiście większość z nich nigdy się nie ziści, ale mimo wszystko lepiej pomyśleć o nich zawczasu, niżeli później męczyć się ze skutkami własnego zaniedbania czy własnej ignorancji. Na pewno wiele sytuacji wręcz wymusza na przyszłych małżonkach podpisanie umowy o rozdzielności majątkowej. Przeważnie robi się to chociażby w tych związkach, w których jeden z partnerów posiada własną działalność gospodarczą, bo w razie gdyby doszło do jej upadku albo zadłużenia, te długi nie będą przechodzić na drugiego partnera. Czasami też bywa tak, że to jeden partner pracuje na utrzymanie całej rodziny, podczas gdy drugi miga się od pracy i nie wkłada od siebie niczego do dorobku małżeńskiego. Rozdzielność majątkowa jest więc swego rodzaju zabezpieczeniem. Nie ma ona nic wspólnego z brakiem zaufania do partnera. To po prostu sposób na ochronienie samego siebie i własnych dóbr materialnych, który naprawdę w wielu przypadkach okazuje się jedynym dobrym wyborem.

To, czy para powinna rzeczywiście zdecydować się na podpisanie takiej rozdzielności majątkowej, zależy oczywiście tylko i wyłącznie od niej i tylko ona może rozważać tę opcję. Ma ona swoje zalety, o których częściowo powiedzieliśmy już sobie w tym tekście, ale ma też i pewne wady, o których nie wolno zapominać. Ogólnie rzecz biorąc taka rozdzielność jest jednak bardzo sprawiedliwym rozwiązaniem. Dzięki niej, gdyby doszło do rozpadu małżeństwa, każdy partner otrzyma to, co rzeczywiście powinien otrzymać.

Przeczytaj więcej: Rozdzielnośc majątkowa a dziedziczenie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.