Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Ubezpieczenia na życie grupowe – wady i zalety tego rozwiązania

11 października 2022 Ubezpieczenia na życie grupowe


Ubezpieczenia na życie to niezwykle szeroki temat, w związku z czym wśród osób, które zastanawiają się nad zakupem tego produktu, mogą się pojawić pewne pytania. Jednym z najczęstszych z nich jest to, czy polisy grupowe są lepszym rozwiązaniem niż indywidualne, czy może jest dokładnie odwrotnie. Dzisiaj przyjrzymy się wszystkim wadom i zaletom tego rozwiązania – sprawdź, czy grupowa polisa to opcja dla Ciebie!

Ubezpieczenia na życie grupowe a indywidualne – które są tańsze?

Chociaż ubezpieczenia na życie to narzędzia, które służą ochronie naszego zdrowia i życia, to zdecydowanie nie powinniśmy patrzeć tylko na aspekty finansowe różnych opcji. Niestety koszt polisy w dalszym ciągu może mieć bardzo duże znaczenie. Dotyczy to zwłaszcza dzisiejszych czasów, które są bardzo niestabilne i niepewne, a każdy z nas tnie niepotrzebne koszty. Jak więc wypadają grupowe ubezpieczenia na życie pod względem ceny?

Na tym polu popularne „grupówki” mają sporą przewagę nad polisami indywidualnymi. Wynika to z prostej przyczyny – ze względu na większą ilość osób objętych polisą, można wynegocjować bardziej referencyjne warunki. Najtańsze grupowe polisy zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca, jednak wiele zależy od konkretnej oferty.

Oferta indywidualna i grupowa – zakres ochrony

Niestety, z tego samego powodu, dla którego grupowe ubezpieczenia na życie mogą być tańsze niż indywidualne opcje, będziemy mogli w nich liczyć przeważnie na mniejszy zakres ochrony w porównaniu do indywidualnych propozycji. Tego typu ubezpieczenie musi być bowiem dostosowane do potrzeb szerokiej grupy osób i zawiera przeważnie najbardziej uniwersalne ryzyka.

Oznacza to, że decydując się na polisę grupową, nie będziemy chronieni we wszystkich aspektach, na jakich może nam zależeć. Przykładowo, taki produkt ubezpieczeniowy rzadko będzie działał poza granicami kraju, czy też nie będziemy mogli rozszerzyć go o dodatkową opcję oszczędnościową. Dla niektórych może być to wada, która kompletnie wykluczy grupowe ubezpieczenia na życie – pamiętajmy, że ma to być produkt przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb.

Formalności przy zawieraniu umowy ubezpieczenia na życie

Na sam koniec przyjrzyjmy się, która opcja polisy gwarantuje nam mniejszą ilość formalności. W tym wypadku także wygrywa opcja grupowa. Przy zawieraniu umowy indywidualnej, agent bądź broker przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, dotyczący naszego stanu zdrowia. Weźmie też pod uwagę naszą płeć, wiek, czy charakter wykonywanego zawodu. Jeśli uzna, że jakakolwiek z tych kwestii stawia nas w grupie wyższego ryzyka, nasza składka również wzrośnie lub nawet nie będziemy mogli dostać polisy, o którą wnioskujemy.

Ubezpieczenia na życie grupowe nie sprawiają takich problemów. Wysokość składki będzie zależna od cech całej grupy, nie naszych indywidualnych. Dzięki temu przy zawieraniu umowy o taki produkt nie będziemy musieli martwić się o to, że towarzystwo ubezpieczeniowe dopatrzy się jakichś czynników, które przekreślą nasze szanse na otrzymanie ubezpieczenia.

Redakcja Binary24

Jesteśmy grupą osób zajmujących się finansami, biznesem i marketingiem. Od lat doradzamy między innymi w kwestiach związanych z inwestycjami, oszczędzaniem i pracą. Na naszym blogu publikujemy ciekawe artykuły i przydatne porady.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

CFD
Ubezpieczenia na życie grupowe
Jak wybrać ETF

Jak wybrać ETF?

10 czerwca 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?