Praca jest istotnym elementem w życiu każdego z nas. Jest to coś naturalnego i oczywistego. Poświęcamy na nią bardzo dużo naszego czasu. Dzięki temu zarabiamy pieniądze, za które możemy żyć,funkcjonować i kupować różne potrzebne nam rzeczy lub też artykuły spożywcze, opłacamy rachunki, wspieramy bliskich czy oferujemy w prezencie. To wszystko napędza gospodarkę. Jednak często się zastanawiamy, co jest lepsze: praca na etat czy własna działalność?
Praca na etat czy własna działalność?
Jest to bardzo dobre pytanie. Trzeba wszystko rozważyć powoli i dokładnie. Pracując bowiem na etat, mamy zagwarantowane pewne standardy. Gdyż pracodawca jest wobec nas prawnie zobowiązany. Ograniczają go liczne paragrafy zawarte w kodeksie pracy. My również jesteśmy wobec niebo zobowiązani. Pamiętajmy także o tym, że jesteśmy jednak pod czyimś dyrygentem i musimy wykonywać rozkazy. Jednak nie interesują nas liczne papierkowe sprawy, wszelkie problemy firmy. Wszystkim tym martwi się pracodawca. Zakładając jednak własną działalność, pracujemy sami na własny rachunek. Musimy odliczać podatki, bawić się w licznymi papierami, pamiętać o wielu rzeczach.
Niejednokrotnie mamy nienormowane godziny pracy, gdyż cały czas musimy dbać o nasz dobytek i być w kontakcie, gdyby coś się działo. Mając jeszcze pracownika dochodzą do nas dodatkowe obowiązki i zobowiązania. Musimy wypłacać pieniądze, niezależnie od tego, czy zakład na to zarobi czy też nie. Będąc mikrofirmą, gdzie jest tylko szef i jeden pracownik, przykładowo kobieta, gdy idzie na zwolnienie lekarskie, za pierwszy miesiąc płaci pracodawca. Oznacz to, że musi on zarobić na jego utrzymanie by wypłacić mu pensję, nawet własnym kosztem. Pamiętajmy także, że pojawiają się liczne podatki, które również mogą uderzyć w pracodawcę.
Nie jest łatwo prowadzić własny biznes
Jak można często zauważyć, wiele firm sobie nie radzi i upada. Nie jest tak łatwo mieć własną firmę, szczególnie, jeśli jest mała, a zarobki niewielkie. Natomiast koszty, jakie trzeba ponieść, nie są takie małe, jak mogłoby się wydawać. Warto więc się dobrze zastanowić nad tym, czy nasz pomysł na biznes jest rentowny i czy nie będziemy na tym tylko stratni. Przed założeniem firmy lub podjęciem decyzji, trzeba wykonać choćby analizę SWOT, biznesplan, można się udać po poradę, czy nasz pomysł ma szansę bytu na rynku.
Pozwoli nam to wszystko oszczędzić niepotrzebnych nadziei i w późniejszym czasie problemów, szczególnie jeśli weźmiemy duży kredy na otworzenie naszego biznesu. Pamiętajmy, że zawsze jest ryzyko, że coś może się nie powieść. Długi zostaną i nie będzie ich łatwo spłacić. Natomiast praca na własny koszt jest o tyle dobra, że nikt nad nami nie stoi i nie mówi, co mamy robić. Sami wiemy i sami musimy o to zadbać, aby firma funkcjonowała jak najlepiej.