Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak poradzić sobie z trudnym szefem?

14 czerwca 2019


Nie od dziś wiadomo, że atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Jeśli pracodawca jest apodyktyczny, to realizacja codziennych obowiązków staje się prawdziwym wyzwaniem. Jak poradzić sobie z trudnym szefem?

Jak poradzić sobie z trudnym szefem?

Osoba, która demotywuje swojego pracownika znacząco zmniejsza jego wydajność, co niesie za sobą odwrotne skutki do zamierzonych. Mogłoby się wydawać, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z pracy. Czasami jednak nie możemy sobie na to pozwolić. Jak poradzić sobie z trudnym szefem? Przede wszystkim należy odbyć z nim poważną rozmowę. Nie możemy pozwolić sobie na złe traktowanie. Jeśli nie wyrazimy swojego zadania, to najprawdopodobniej nic się nie zmieni. Pokornie wypełniając polecenia sprawimy, że szef jedynie utwierdzi się w przekonaniu, że postępuje właściwie. Oczywiście może on od nas wymagać sumiennej i profesjonalnej pracy. Nie może jednak podnosić na nas głosu, stosować nieprzyjemnych zwrotów, czy pozwalać sobie na zbyt duże naruszenie prywatności.

W teorii wszystko wydaje się być łatwe

W teorii wszystko wydaje się być łatweW teorii wszystko wydaje się być łatwe, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Jeśli popełnimy błąd, a szef wpadnie w furię, to najprawdopodobniej dopadnie nas lęk. Wiele osób w takiej sytuacji nie potrafi skleić nawet jednego zdania. Nie brakuje pracodawców, którzy swoje niezadowolenie okazują poprzez agresję. Oczywiście nie podejmujmy próby rozmowy w takim momencie. Najlepiej wybierzmy moment, gdy szef jest w dobrym humorze. Musimy uświadomić mu, że takie zachowanie działa demotywująco. Zamiast skupić się na pracy zastanawiamy się, jaki nastrój będzie miał dziś nasz pracodawca. Prawda jest taka, że jeśli szef ma problemy z opanowaniem nerwów, to najprawdopodobniej nasza rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Z pewnością nikt nie drażni swojego pracodawcy celowo. Możemy unikać pewnych zachowań, jednak na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Postawmy sprawę jasno – jeśli nie otrzymamy szacunku, to zrezygnujemy z pracy. Być może nasza determinacja zrobi wrażenie na pracodawcy. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy być konsekwentni.

Toksyczny szef może odebrać cały zapał do pracy. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy warto jest poznać opinie na temat danego przełożonego. W dzisiejszych czasach nie jest to problemem. Wystarczy jedynie skorzystać z sieci. Na wielu stronach internetowych znajdziemy opinie na temat właścicieli popularnych marek. Ponadto możemy dotrzeć do byłych pracowników danej firmy. Dlaczego do byłych? Przede wszystkim dlatego, że aktualnie zatrudnione osoby mogą niechętnie mówić o swoim pracodawcy. Boją się, że będą mieli z tego tytułu problemy. Często są więc nieszczerzy podczas rozmowy. Osoby, które już nie pracują w danym miejscu nie mają problemów z tym, aby powiedzieć prawdę o przełożonym. Unikajmy więc podejmowania decyzji w ciemno.

Redakcja Binary24

Jesteśmy grupą osób zajmujących się finansami, biznesem i marketingiem. Od lat doradzamy między innymi w kwestiach związanych z inwestycjami, oszczędzaniem i pracą. Na naszym blogu publikujemy ciekawe artykuły i przydatne porady.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

magazyn do wynajęcia w Rawie Mazowieckiej
Co to jest cyfrowa lupa

Co to jest cyfrowa lupa?

29 września 2023

Etui na telefon

Jesteś zainteresowany reklamą?